Haber

Myanmar’da bir köy yolunda 13 Arakanlı Müslüman’ın cesedi bulundu.

Özgür Rohingya Koalisyonu’na göre, Myanmar’da bir köy yolunda 13 Rohingya Müslümanının cesedi bulundu.

Özgür Rohingya Koalisyonu koordinatörü Nay San Lwin yaptığı açıklamada, Yangon kentine bağlı Hlegu kasabasındaki Tabinshwehti yolu üzerinde 13 Arakanlı Müslüman’ın cesedinin bulunduğunu söyledi.

Cesetlerin hastaneye kaldırıldığını ifade eden Lwin, insan hakları savunucularının hastaneyi ziyaret ettiğini ve cesetlerin yüzlerinde ve vücutlarının diğer yerlerinde yara izleri olduğunu söyledi.

Lwin, “28 Kasım’da cunta 54 erkek ve 14 kadın olmak üzere 68 Rohingya Müslümanını gözaltına aldı. Bence bu 13 kurban o gruptan ve 18 yaşın altında.” ifadesini kullandı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, bölgeden kaçmak isteyen Rohingya Müslümanları, araçla taşınırken oksijen yetersizliğinden hayatını kaybetti.

Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizlik

2012 yılında Myanmar’ın Arakan eyaletinde Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda çoğu Müslüman binlerce insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

25 Ağustos 2017’de Arakan’da sınır karakollarına eş zamanlı olarak düzenlenen saldırıları gerekçe göstererek Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler kitlesel şiddet başlattı.

BM’ye göre Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bini geçti.

Uluslararası insan hakları örgütleri yayınladıkları uydu görüntüleri ile yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri Rohingya’ya yönelik şiddeti “etnik temizlik” veya “soykırım” olarak nitelendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu