Ekonomi

Kulaca’da Domates Sezonu Açıldı, Kadınların Ürettiği Salçalar İhraç Edilecek

Kulaca’da domates sezonu açıldı

Kadınların ürettiği salçalar ihraç edilecek.

BURSA – Salça sezonunun açılışını Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi verdi. Kulaca’da üretilecek 400 ton biber salçası Hollanda’ya ihraç edilecek. Kadın gücünün kullanıldığı İnegöl’deki salça üretim tesislerinde dönem boyunca üretilecek 4 bin ton salça, Türkiye’nin dört bir yanına gönderilecek. Büyük bir özenle üretilen biber salçaları da Hollanda’ya ihraç edilecek. Hasat edilen biberler kooperatif üretim tesislerinde kadınlar tarafından işlenirken hazırlanan acı biber salçası da kademeli olarak Hollanda’ya gönderilecek. Bu yıl üretilecek salçaya yüzde 34 zam yapıldı.

Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur yaptığı açıklamada, “Öncelikle hayırlı olsun diyoruz. Geçen seneden kalan salçamız bitmek üzere. Kendi bölgemizde yetiştirilmeyen ancak 1 hafta – 10 gün süren Manisa Akhisar’dan 100 tonluk domatesler geliyor. “Dünyanın dört bir yanından domates aldım, satmamak için vatandaşın ihtiyacını karşılamaya başladık. Yine hedefimiz 3 bin 4 bin ton domates olsun kısmetimiz yettiğince iç piyasada yetişebilecek formda salça yapacağımıza inanıyorum. Bunun yanında tabii ki yurtdışı ihracatımız da var. Dış ihracatta bine yakın domatesimiz var.” 100 tonluk kontratımız var o da 1 Eylül’den itibaren biber olacak, işlemeye başlayacağız. söz konusu.

Domates salçasında artış

“Fiyatlarımıza elbette zam gelecek. Geçen yıl kilosu 60 liradan sattığımız salçanın bu sene kilosu 85 lira olacak. Bunu yüzde 34 zamla yapacağız ki bu en ideali. bizim için bir şey.tüketiciyi göz önünde bulundurarak en uygun fiyat olarak düşünüyoruz.ama yarın ne olursa olsun enflasyon olacak ve üretimde bir takım sıkıntılar olacak.çünkü her gün zam var.dolayısıyla bugünün piyasası ile birlikte, bugünkü hesaplarla bir kilo salçayı 85 liradan piyasaya süreceğiz.Tabii ki ihracat dövizi yükseldiğinde bizim de avantajımız var.Yüksek enflasyon nedeniyle maliyetlerimiz de artıyor.Mesela biber olurken 2 yıl önce 2.5 liraydı şimdi 10-12.5 lira yani geçen sene aynı.Yeni ürün çıkınca ne olur bilemiyoruz.Domates hala markette 15-20 liradan satılıyor. “Endüstriyel domatesle bunu yaparsak yine sıkıntı yaşarız. Ancak bu bir geçiş dönemidir, bir krizdir. Herkesin nasibini alacağını düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu