Haber

Gazeteci Tolga Şardan’ın Tutuklanması Endişe Verici

Milletvekilleri Muhabirleri Derneği (PMD), “Meslektaşımız Tolga Şardan’ın yazdığı haber nedeniyle tutuklanması Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü açısından son derece sıkıntılı ve tehlikeli bir gelişmedir. ‘Gazetecilerin cezalandırılmasının önünü açıyor’ Sadece yazdıkları haber veya yazılar için sansürün önünü açıyor ve hayata geçirilme sürecinde itiraz ettiğimiz dezenformasyon düzenlemesi kapsamına gazeteci Tolga Şardan’ın da dahil edilerek tutuklanması kabul edilemez. Otosansürü kurumsallaştırmaktadır. Gazetecilik, gerçekleri ve gerçekleri kamuoyu adına ortaya çıkarmak veya aydınlatılmasına yardımcı olmak gibi kutsal bir amaç için yapılan bir meslektir. Bizler Milletvekili Muhabirleri Derneği olarak gazeteciyiz. “Tolga Şardan’ın tutukluluğunun sona erdirilmesini talep ediyoruz. En kısa sürede serbest bırakılsın” dedi.

T24 yazarı ve gazeteci Tolga Şardan, “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘yargı raporu’nda ne var?” Yazısı gerekçe gösterilerek Ankara Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla dün gece tutuklandı.

PMD, gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi. PMD’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Tolga Şardan gazetecidir. Gazetecilik hata değildir! Meslektaşımız Tolga Şardan’ın yazdığı haber nedeniyle tutuklanması Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü açısından son derece endişe verici ve tehlikeli bir gelişmedir. Gazeteci Tolga Şardan’ın, hayata geçirilme sürecinde ‘sansürü kurumsallaştırıyor’ diyerek itiraz ettiğimiz dezenformasyon düzenlemesi kapsamına alınarak tutuklanması kabul edilemez. -sansür. Gazetecilik, gerçekleri ve gerçekleri kamuoyu adına ortaya çıkarmak veya aydınlatmaya yardımcı olmak gibi kutsal bir amaç için yapılan bir meslektir.Gazeteci Tolga Şardan da iddialara ilişkin gelişmeler kapsamında bir iddiayı daha gündeme getirdi. Yargının en kritik otoriteleri tarafından ifade edilen rüşvet ve usulsüzlükler bir başka gazeteci Timur Soykan tarafından ortaya çıkarılmıştır.Bu bağlamda haberin taraflara dahi fırsat verilmeden gözaltına alınması ve tutuklanması, basın özgürlüğünün ve basın özgürlüğünün inkar edilmesi. ifadesini, Kamuoyunun bilgi edinme özgürlüğüne yönelik önemli bir tehdit olarak görüyoruz. Milletvekilleri Muhabirleri Derneği olarak gazeteci Tolga Şardan’ın tutukluluğuna son verilmesini ve bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

sulusarayhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu