Haber

Başkan Soyer: 10 yıllık hayalimiz gerçek oluyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar’ın yaşam kalitesini yükseltecek ve ilçeye farklı bir çehre kazandıracak Kocaçay Sürdürülebilir Kentsel Tasarım Alanı şantiyesini ziyaret etti. 136 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek ve Seferihisar’a yeni bir çekim merkezi kazandıracak proje hakkında konuşan Lider Soyer, “10 yıldır hayalini kurduğumuz bir çalışmayı burada gerçekleştiriyoruz. ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ile birlikte Seferihisar Kocaçay Deresi’nde oluşturulacak kentsel tasarım alanında devam eden çalışmaları inceledi. Başkan Soyer, İzmirlilerin yeşilliklerle buluşabileceği, rahatlayabileceği, temiz havada yürüyüş ve spor yapabileceği alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“Hayatımdaki en önemli işlerden biri”
10 yıldır Seferihisar’da misyon sahibi olduğunu ve vatandaşların bu projenin hayata geçmesini istediğini belirten Önder Tunç Soyer, “Burada bulunduğum süre boyunca çok hizmetler ürettik. Birçok adım attık, birçok üretim gerçekleştirdik. 4 buçuk yıldır İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmaktayım. 10 yılın finali ve o 4 buçuk yılın en güzel ürünü bu hikaye. Bunun anlamı şudur: 10 yıldır hayalini kurduğumuz bir çalışmayı burada gerçekleştiriyoruz. Seferihisarlı bunu hak ediyor.”

“80 bin metrekare yeşil alan oluşturulacak”
Proje ile 136 bin metrekarelik alanda kentsel tasarım uygulaması yapılacak. Dere çevresinde karbon tutan bitkilerden oluşan 80 bin metrekarelik yeşil alan oluşturulacak. Alana 484 ağaç dikilecek. Proje alanının karşılama omurgasındaki ilk bina, 125 metrekarelik uygulama binası, ardından 520 metrekare kapalı alanı ve 550 metrekare açık terası bulunan restoran binası yeşille buluşacak.

Derenin iki yakası birleştirilecek
Çeşitli bitkilerden oluşan yeşil bir çitle çevrili dere ile ahşap güneşlenme terası, oturma üniteleri, ahşap konsol balkonlar, yürüyüş yolları ve oyun alanları oluşturulacak. 35 metrelik iki yaya köprüsü ve 40 metrelik bisiklet köprüsü derenin iki yakasını birbirine bağlayacak.

Dere içindeki adacıklar ve üzerlerindeki yeşil bitki örtüsü bölgeye farklı bir görünüm kazandıracaktır. Projenin 2024 yılının ilk aylarında tamamlanması hedefleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-suhut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu